O projekcie RID

Podniesienie kompetencji w zakresie identyfikacji zagrożeń związanych z materiałami niebezpiecznymi

ZOBACZ WIECEJ

Celem bezpośrednim projektu jest Podniesienie kompetencji w zakresie identyfikacji zagrożeń związanych z materiałami niebezpiecznymi

Celem długofalowym projektu jest stworzenie w strukturach WAT Centrum Doskonałości Materiałów Niebezpiecznych

Poprzez materiały niebezpieczne rozumiemy materiały wybuchowe, toksyczne, substancje aktywne biologiczne

Zdjęcie zespołu

O projekcie

Celem bezpośrednim projektu jest Podniesienie kompetencji w zakresie identyfikacji zagrożeń związanych z materiałami niebezpiecznymi i jest on ulokowany w dyscyplinie Nauki Chemiczne na Wydziale Nowych Technologii i Chemii (WTC). Celem długofalowym projektu jest stworzenie w strukturach WAT Centrum Doskonałości Materiałów Niebezpiecznych. Poprzez materiały niebezpieczne rozumiemy materiały wybuchowe, toksyczne, substancje aktywne biologiczne. Podczas umyślnie wywołanych incydentów z zastosowaniem wymienionych grup materiałów niebezpiecznych, mogą one występować razem co niewspółmiernie podnosi stopień komplikacji operacji mającej na celu usunięcie zagrożenia.

Photo of particle and test tubes model

Wydział Nowych Technologii i Chemii

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Photo of the computer station

Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

CO NAS WYRÓŻNIA

Efektywna praca w bardzo wymagającym środowisku naukowym, otwartym na międzynarodową konkurencję, jest możliwa tylko przy wykorzystaniu naszych najlepszych zalet

rożnokolorowe parasolki

Pasja

Nasze głębokie zaangażowanie prowadzi do poświęcenia czasu na wykonywanie projektu badawczego z pełną rzetelnością.

mikroskop

Interdyscyplinarność

Zespół składa się ze specjalistów z wielu dyscyplin naukowych co stanowi cenny aspekt przy realizacji projektu badawczego.

twarz pomalowana różnymi farbami

Kreatywność

Kreatywne myślenie młodej kadry we współpracy z uznanymi w środowisku międzynarodowym badaczami prowadzi do powstawania interesujących ścieżek przy rozwiązywaniu wyzwań.

NASZE DYSCYPLINY

Zespół składa się ze specjalistów z wielu dyscyplin naukowych co stanowi cenny aspekt przy realizacji projektu badawczego.

Zdjęcie urządzenia do wytwarzania materiałów

Inżynieria materiałowa

Inżynieria zajmująca się wiedzą związaną z materiałami w następujących aspektach: struktura, właściwości, technologia i zastosowanie.

Zdjęcie układu scalonego

Automatyka, elektronika i elektrotechnika

Dyscyplina w skład której wchodzą elektrotechnika, elektronika i inżynieria informatyczna zajmująca się zagadnieniami sterowania różnorodnymi procesami.

Zdjęcie magnesów

Nauki fizyczne

Nauka zajmująca badaniem podstawowych i fundamentalnych właściwości oraz przemian materii i energii czy oddziaływań miedzy nimi.

Zdjęcie modelu cząstki i probówek

Nauki chemiczne

Nauka, której zadaniem jest badać naturę i właściwości substancji, w szczególności przemian zachodzących pomiędzy nimi.

Zdjęcie stanowiska komputerowgo

Informatyka Techniczna i telekomunikacja

Dyscyplina korzystająca z elektroniki, do projektowania, wytwarzania i eksploatacji sprzętu oraz podstaw matematyki implementowanej

NASZ ZESPÓŁ

Zdjęcie Mateusza Szali

Dr inż. Mateusz Szala, kierownik projektu

Adiunkt badawczo-dydaktyczny, Wydział Nowych Technologii i Chemii, Zakład Materiałów Wybuchowych. Autor lub współautor 81 publikacji z tzw. listy filadelfijskiej, indeks Hirscha: 18. W swoich badaniach zajmuje się syntezą nowoczesnych materiałów wysokoenergetycznych ze szczególnym uwzględnieniem związków wysokoazotowych oraz materiałów wybuchowych o obniżonej wrażliwości. Specjalizuje się w detekcji i analizie materiałów wybuchowych technikami instrumentalnymi ze szczególnym uwzględnieniem technik analizy termicznej oraz magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR). Wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2020), Odznaką Zasłużony Nauczyciel Akademicki WAT (2018) oraz Brązowym Krzyżem Zasługi (2021). Prowadzi wykłady i seminaria z przedmiotów: Historia Chemii, Instrumentalne Metody Analizy Materiałów Wybuchowych, Zaawansowana Pirotechnika. Był promotorem 30 prac dyplomowych, kopromotorem w 4 pracach doktorskich w tym jednej w języku angielskim.


Zespół z Wydziału Nowych Technologii i Chemii

Dr inż. Zbigniew Chyłek

W swoich badaniach zajmuje się syntezą nowoczesnych materiałów wysokoenergetycznych z naciskiem na związki wybuchowe o obniżonej wrażliwości, oraz opracowywaniem nowych kompozycji wybuchowych. Specjalizuje się w analizie materiałów wybuchowych technikami instrumentalnymi ze szczególnym uwzględnieniem metod analizy termicznej i kalorymetrii. Kierował projektami wewnętrznymi oraz pełnił rolę wykonawcy w kilkunastu projektach badawczych. Wyróżniony Brązowym Medalem za zasługi dla obronności kraju, przyznanym przez Ministra Obrony Narodowej (2021 r.). Prowadzi wykłady i ćwiczenia z przedmiotów: Formy użytkowe materiałów wybuchowych i Elaboracja materiałów wybuchowych, oraz zajęcia laboratoryjne z przedmiotów: Chemia i technologia materiałów wybuchowych, Materiały wysokoenergetyczne, Materiały wybuchowe, Teoria materiałów wybuchowych. Był promotorem 22 prac dyplomowych, kopromotorem w 2 pracach doktorskich, w tym jednej w języku angielskim

Dr inż. Leszek Szymańczyk

W działalności naukowej skupia się na badaniu zjawiska wybuchu i oddziaływania wybuchu na otoczenie. Zajmuje się rejestracją charakterystyk zjawisk detonacji i wybuchu oraz opracowaniem nowych technik eksperymentalnych stosowanych w tych badaniach. Brał udział w wielu pracach naukowo-badawczych realizowanych w WAT związanych z doświadczalnymi badaniami procesów wybuchowych i zastosowaniami metod wybuchowych w inżynierii materiałowej oraz badań materiałów i układów stosowanych w technice wojskowej. W trakcie pracy w WAT przeprowadził ponad 5000 godzin dydaktycznych z takich przedmiotów jak: Pirotechnika, Materiały wysokoenergetyczne, Teoria materiałów wybuchowych, Fizyka ogólna, Chemia fizyczna, Modelowanie procesów technologicznych, Metody obliczeniowe w chemii, Minerstwo i prace strzałowe. Był promotorem ponad 50 dyplomantów studiów inżynierskich i magisterskich.

Dr inż. Marcin Hara

W swoich badaniach zajmuje się syntezą nowoczesnych kompleksowych materiałów wybuchowych, badaniem paliw rakietowych oraz mieszanin pirotechnicznych o zastosowaniach cywilnych i militarnych. W latach 2017-2019 był zatrudniony przy projekcie „Opracowanie i wykonanie demonstratorów technologii krytycznych elementów do nowej amunicji czołgowej 120 mm”, natomiast od 2018 roku jest wykonawcą projektu „Eliminacja współczesnych zagrożeń związanych z niebezpiecznymi substancjami o charakterze militarnym”. Dodatkowo w ramach działalności popularyzującej naukę wśród uczniów szkół średnich aktywnie działa w Kole Naukowym Chemików WAT. Organizuje liczne pokazy chemiczne w postaci stacjonarnej i wyjazdowej połączone z wykładami w tematyce materiałów wysokoenergetycznych, broni i amunicji oraz chemii nieorganicznej. Prowadzi zajęcia audytoryjne z przedmiotu Środki inicjowania palenia i detonacji oraz zajęcia laboratoryjne z przedmiotów: Materiały wysokoenergetyczne, Pirotechnika, Broń zapalająca i środki dymotwórcze, Chemia i technologia materiałów wybuchowych oraz Podstawy fizyki wybuchu.

Dr inż. Michał Grabka

W ramach działalności naukowej prowadzi badania materiałów pokryciowych do czujników z falą akustyczną stosowanych do wykrywania substancji niebezpiecznych, w tym bojowych środków trujących. Celem prowadzonych badań jest opracowanie tanich i prostych czujników skażeń, które mogłyby stanowić alternatywę dla obecnie stosowanych urządzeń. W ramach działalności dydaktycznej prowadzi zajęcia z przedmiotów: podstawy miernictwa w chemii, rozpoznanie i instrumentalna analiza skażeń oraz sensory chemiczne. Od 2016 posiada uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej. Od 2020 roku pełni obowiązki Kierownika Zakładu Radiometrii i Monitoringu Skażeń.

Dr inż. Edyta Budzyńska

W ramach działalności naukowej prowadzi badania z obszaru analizy instrumentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem detektorów jonizacyjnych. Specjalizuje się między innymi w zagadnieniach związanych z ujemnym trybem pracy spektrometrów ruchliwości jonów, a także sposobach jonizacji analitów. Dodatkowo interesuje się technikami łączonymi, w szczególności chromatografią gazową sprzężoną ze spektrometrią ruchliwości jonów, którą wykorzystuje w analizie substancji szkodliwych dla środowiska i zdrowia człowieka. W ramach działalności dydaktycznej prowadzi zajęcia z przedmiotów: podstawy miernictwa w chemii, analiza instrumentalna oraz rozpoznanie i instrumentalna analiza skażeń.

Mgr inż. Dariusz Augustyniak

Asystent badawczy w Zakładzie Materiałów Wybuchowych. W pracy naukowej zajmuje się wykorzystaniem technik polowych do wykrywania i analizy materiałów niebezpiecznych ze szczególnym uwzględnieniem spektrometrii ruchliwości jonów. Zajmuje się również szeroko pojętym bezpieczeństwem cywilnym ze szczególnym uwzględnieniem technicznych metod poprawy bezpieczeństwa w kontekście współczesnych zagrożeń militarnych oraz niemilitarnych.

Mgr inż. Karol Zalewski

Asystent badawczy w Zakładzie Materiałów Wybuchowych. W pracy badawczej zajmuje się implementacją nowych metod inżynierii materiałowej do wytwarzania materiałów wybuchowych i paliw rakietowych. Specjalista z zakresu wykorzystania współczesnych metod komputerowego wspomagania projektowania oraz implementacji metod szybkiej prototypizacji z wykorzystaniem technik addytywnych.

Mgr inż. Klaudia Kozon

Asystent badawczy w Zakładzie Radiometrii i Monitoringu Skażeń. Specjalistka z zakresu chemii środków trujących oraz procesów odkażania. W pracy badawczej zajmuje się wykorzystaniem technik chromatograficznych do rozdziału składników kompozycji materiałów niebezpiecznych.


Zespół z Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania

Dr hab. Aleksandra Skrabacz, prof. WAT

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet ut et voluptates repudiandae sint et molestiae non recusandae. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat

Dr inż. Patrycja Bryczek-Wróbel

Patrycja Bryczek-Wróbel – doktor nauk o bezpieczeństwie, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Obronności na Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarzadzania Wojskowej Akademii Technicznej, kierownik Laboratorium Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Infrastruktury Krytycznej, członek zespołu redakcyjnego 2 czasopism naukowych: Defence Science Review i Studia Bezpieczeństwa Narodowego. Jej zainteresowania naukowe związane są z bezpieczeństwem narodowym, w tym: bezpieczeństwem wewnętrznym, zarządzaniem kryzysowym, komunikacją społeczną i zagrożeniami dużych aglomeracji miejskich. Jest współredaktorką naukową Encyklopedii bezpieczeństwa narodowego (2023), autorką i współautorką publikacji z obszaru wyzwań dla bezpieczeństwa społeczeństwa i państwa. Promotor 19 prac dyplomowych i promotor pomocniczy w 6 pracach doktorskich.

Dr inż. Marzena Walkowiak

Absolwentka Wydziału Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej w specjalnościach: „materiały niebezpieczne i ratownictwo chemiczne” oraz „obrona przed bronią masowego rażenia”. Oficer wojsk chemicznych, dr nauk o bezpieczeństwie. Pracownik badawczo-dydaktyczny w Instytucie Bezpieczeństwa i Obronności. Autorka lub współautorka kilkunastu publikacji z obszaru ochrony przed zagrożeniami ludności oraz infrastruktury krytycznej, w tym: Characteristics and Possibilities of Using Explosive Materials. Improvised Explosive Devices (2015); Modern methods of detecting explosive materials in the service of public safety (2015); Protection of national and European critical infrastructure (2017); Military, non-military and paramilitary threats (2020); Rola informacji we współczesnym terroryzmie (2020); Critical infrastructure in view of the challenges to national security (2021); The perspective of soft and hard impact on the Polish decision-making process in the third decade of the 21st century (2023).

Dr inż. Wawrzyniec Kowalski

Wawrzyniec Kowalski - doktor nauk prawnych, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, adiunkt w Instytucie Bezpieczeństwa i Obronności Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Zainteresowania badawcze koncentrują się zwłaszcza na prawnych uwarunkowaniach bezpieczeństwa państwa, problematyce bezpieczeństwa jednostki, doktrynach polityczno-prawnych ze szczególnym uwzględnieniem procesów zachodzących w państwach nieliberalnych oraz funkcjonowaniu administracji publicznej. Był promotorem 65 prac dyplomowych (licencjackich i magisterskich) oraz promotorem pomocniczym w pracy doktorskiej. Prowadzi wykłady i ćwiczenia z takich przedmiotów m.in. jak Międzynarodowe prawo humanitarne konfliktów zbrojnych, Podstawy prawne obronności i bezpieczeństwa państwa, Wstęp do nauki o państwie i prawie, Podstawy prawne w ochronie osób i mienia wojskowego, Prawa człowieka we współczesnych systemach prawno-politycznych.

Dr inż. Barbara Wiaderek

Adiunkt badawczy w Instytucie Bezpieczeństwa i Obronności. Specjalizuje się w zagadnieniach neutralizacji bojowych środków trujących, jak chemia procesu, metody likwidacji skażeń materiałów konstrukcyjnych i technologie stosowane do odkażania. W zakresie zainteresowań naukowych pozostają również zagadnienia związane z radiochemią i chemią jądrową m.in separacją radionuklidów z ciekłych odpadów promieniotwórczych z wykorzystaniem nanosorbentów nieorganicznych. W obecnej pracy zajmuje się zagadnieniami bezpieczeństwa niemilitaryjnego, skupiając uwagę na zastosowanych substancjach niebezpiecznych w nieuprawnionych aktach ich użycia.

Dr inż. Tomasz Sałaciński

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet ut et voluptates repudiandae sint et molestiae non recusandae. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat

Mgr inż. Klaudia Rzadkowska

Asystent badawczy w Instytucie Bezpieczeństwa i Obronności. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących badań odporności sprzętu na zabiegi likwidacji skażeń. Ponadto do zakresu jej zainteresowań naukowych należą badania materiałów konstrukcyjnych na działanie bojowych środków trujących i ich podatności na odkażanie. Obecnie w pracy badawczej zajmuje się problematyką bezpieczeństwa w zdarzeniach nieuprawnionego użycia materiałów niebezpiecznych.

WORTH REMEMBERING / QUOTES

logo Regional Excellence Initiative
logo ministry science and technology